Menu

Tak sobie pichcę ...

Moja internetowa książka kucharska.

Wpisy otagowane : kielki

Kiełki

atina_bc

W zeszłym roku na swoim blogu Bea zamieściła kilka wpisów dotyczących hodowli kiełków. Przeczytałam wszystko z dużym zainteresowaniem, jednak nie odważyłam się na założenie własnej hodowli. Pod koniec roku zupełnie przypadkowo trafiłam w sklepie internetowym na kiełkownicę i wtedy podjęłam decyzję: kupuję i będę hodowała kiełki. I tak oto dzisiaj przedstawiam moje kiełki i garść informacji wyczytanych u Bei i na stronach internetowych dotyczących hodowli kiełków. Chciałabym również bardzo podziękować Bei za mieszankę pysznych kiełków i zarażenie ich produkcją:****

Kiełki

Hodowla kiełków jest bardzo prosta.

Starannie opłukane nasiona namoczyć w letniej, przegotowanej (lub przefiltrowanej) wodzie. Do płukania kiełków także najlepiej używać zawsze letniej, przegotowanej / przefiltrowanej wody. Czas namaczania mniejszych nasion jest krótszy (np. lucerna 4-6godzin), większych - odpowiednio dłuższy (np. soczewica 12 godzin). Następnie wodę z namaczania odlać i nasiona dokładnie wypłukać (woda z płukania i namaczania nasion ma w sobie mnóstwo cennych mikroelementów, warto ją zużyć np. do podlewania roślin).

Namoczone nasiona umieścić w kiełkownicy. Płukać je 2-3 razy dzienne, po każdym płukaniu dokładnie odsączając nadmiar wody. Nasiona muszą być wilgotne, ale nie zamoczone, by nie zgniły. Jeżeli na nasionach pojawią się oznaki pleśni, całą uprawę trzeba niestety wyrzucić. Jednak delikatny puszek pojawiający się na korzeniach to nie pleśń, ale rozwijające się włośniki.

Kiełki rozwijają się najlepiej w temperaturze 20 - 22 stopni. Niższa temperatura hamuje ich rozwój, wyższa przyspiesza, niestety zwiększając jednocześnie niebezpieczeństwo pojawienia się pleśni. Ważne jest, by kiełki rosły w półcieniu, nigdy w pełnym słońcu; nasiona muszą też mieć stały dopływ tlenu, dlatego należy 'rozdzielać' nasiona podczas płukania co zapewni im równy dostęp powietrza.

Przed spożyciem usunąć nasiona, które nie wykiełkowały. Gotowe do spożycia kiełki należy przechowywać w lodówce, wcześniej jednak trzeba je dobrze odsączyć i lekko osuszyć, by w pojemniku, w którym będą przechowywane nie było zbyt dużo wilgoci. Można je przechowywać do kilku dni, w plastikowym lub szklanym pojemniku z pokrywką,. Nie warto jednak przechowywać ich zbyt długo, gdyż z każdym dodatkowym dniem tracą one część swoich cennych substancji. Po każdym kiełkowaniu należy starannie wymyć pojemnik aby usunąć wszystkie powstające podczas procesu bakterie.

Warto również pamiętać, że nie należy wykorzystywać do hodowli nasion roślin psiankowatych - papryki, pomidora i ziemniaka, ponieważ zawierają one szkodliwe alkaloidy. Do hodowli kiełków należy używać tylko specjalnych nasion organicznych lub tych przeznaczonych do spożycia. Nasiona przeznaczone do uprawy rolnej zawierają bowiem pestycydy i inne środki chemiczne!

Najłatwiej jest uzyskać kiełki z ziaren soczewicy, fasoli mung, lucerny czy rzodkiewki, natomiast kłopoty mogą sprawić nam kiełki soi, gorczycy, ciecierzycy oraz siemienia lnianego - ich nasiona podczas kiełkowania wytwarzają śluz, przez co hodowla wymaga częstego płukania (3-4 razy dziennie).

Małe kiełki zielone spożywamy tylko w postaci surowej. Do grupy tej należą min. kiełki lucerny, koniczyny, rzodkiewki, kapusty, brokuła, cebuli, a także słonecznika. Jeżeli spożywamy regularnie i w dużych ilościach kiełki soczewicy, fasoli mung i adzuki należy je przed zjedzeniem poddusić. Mniejsze ilości tych kiełków możemy jeść na surowo. Do kiełków, które wymagają gotowania zaliczamy kiełki soi, garbanzo (ciecierzycy), pszenicy, kukurydzy, groszku, a także większe odmiany fasoli.

Kiełki słonecznika: czas namaczania nasion:8-10 h, czas kiełkowania:2-3 dni, jeść surowe

Kiełki

Kiełki słonecznika dostarczają organizmowi fosforu i wapnia, a więc substancji mineralnych wzmacniających kości i zęby oraz niezbędnego w procesie krwiotwórczym żelaza. Pozytywnie wpływają na przemianę materii, szczególnie tłuszczów i węglowodanów.

Nasiona słonecznika są dosyć podatne na gnicie. Przyczyną są przezroczyste błonki pokrywające nasiona, których warto się pozbyć przed kiełkowaniem. Po odmoczeniu ziarna intensywnie mieszamy, po czym wybieramy przezroczyste łupinki wypływające na powierzchnię wody. Zmieniamy wodę i czynność powtarzamy kilka razy.

Kiełki lucerny: czas namaczania nasion:4-6 h, czas kiełkowania:5-6 dni, jeść surowe.

Kiełki

Kiełki lucerny są cennym źródłem, hormonów roślinnych, które w naturalny sposób pomagają zwalczać symptomy menopauzy. Szczególnie polecane są również kobietom w okresie ciąży i karmienia. Zapobiegają osteoporozie, nowotworom i chorobom serca. Wzmacniają mięśnie, kości i zęby. Przynoszą ulgę w objawach związanych z reumatyzmem i artretyzmem. Wspomagają system odpornościowy, a dzięki zawartości lecytyny poprawiają pamięć. Pomagają obniżyć poziom "złego" cholesterolu LDL i poprawiają apetyt. Są także niezwykle cenione ze względu na zdolność odtruwania organizmu.

Kiełki

/mieszanka kiełków soczewicy, białej rzepy i mung/

© Tak sobie pichcę ...
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci